ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Разследване

Университетът срещу наследниците на цигарена фабрика „Слънце“ за бъдещето на един факултет

До 1 юли 2016 г. Химическият факултет на ПУ трябва да се изнесе от стария тютюнев склад, ако държавата не предостави терен до Сточна гара

Автор: Надя Петрова∗

Спорният имот се намира в рамките на ректората на ПУДо 1 юли 2016 г. Пловдивският университет (ПУ)  „Паисий Хилендарски“ трябва или да построи нова сграда за Химическия факултет, или да е постигнал споразумение за замяна на сегашната стара постройка, подслонила факултета, с друг имот в центъра на Пловдив.  Очевидно е илюзия, че за по-малко от 10 месеца университетът може да построи нов факултет. Но не по-малка илюзия е и подписването на споразумение между ПУ и деветте наследници на сградата. Впрочем, ПУ няма имот в центъра на града, който да предложи за замяна.

От склад на факултет

Старата постройка, в която е настанен Химическият факултет, се ползва от университета от създаването му през  1961 г. То, по ирония на съдбата, се отбелязва също на 1 юли.

Спорната сграда е била тютюнев склад на „Братя Драганови“.  Те са създателите на известната старозагорска фабрика „Слънце“ и още през 1875 г. образуват „Сдружение на Данчо и Стефан Драганови”, за да започнат производството на цигари. По-късно фирмата се преименува на СД „Братя Драганови” и под това име работи до национализацията. За да подсигурят суровинната база, братята имат склад и в Пловдив. Дали е един или повече, това не се знае, тъй като наследниците (възрастни хора) не пожелаха да се срещнат с репортера.

Складът, в който е Химическият факултет, се е ползвал и от днешния Университет по хранителни технологии, който е създаден 8 години преди Пловдивския университет.

От факултет на склад

Пом.-ректорът Румен КировПрез 1992 г. сградата е реституирана като тютюнев склад по време на кметския мандат на Гаро Томасян. Актът е с дата 14 юли 1992 г.

„Оттогава до сега Пловдивският университет плаща наем на наследниците“, обясни помощник-ректорът Румен Киров. „Вложили сме милиони в поддръжката на сградата, която е паянтова“, уточни той. Към момента месечният наем е 10 хил. лв.

Реституираният имот е върху 2586 кв.м. и в него освен Химическия факултет има още две-три малки сгради. В една от тях е монтиран уникален микроскоп, закупен за 1 млн. лв. В друга физиците от ПУ осъществяват конферентни връзки с лабораторията ЦЕРН и с Института за ядрени изследвания в Дубна.

Самият факултет е на 5 етажа и разгърнатата му площ е 3 975 кв. м. Другите сгради са двуетажни.

Ключовата дата 1 юли 2016 г.

На 4 септември т.г. в ректората пристига предизвестие от наследниците на двамата братя Драганови. С него те уведомяват ПУ, че до 1 юли 2016 г. трябва да се освободи имотът. В същото време се допълва, че ако университетът не се съобрази с предизвестието, ще трябва да плаща месечен наем от 20 хил. лв. докато факултетите по химия и физика не напуснат сградите.

Едва ли е случайна датата, на която наследниците пишат предизвестието. Ден по-рано ректорът проф. Козлуджов публично помоли вицепремиера Томислав Дончев за помощта на държавата във връзка с казуса. Медиите отразиха искането му.

Помощта на държавата?

Държавата може да помогне по два начина. Единият е – да предостави средства за построяването на нова сграда за Химическия факултет (10 млн. лв. според ректора – б.р.). Другият – да прехвърли на университета държавен имот, който да бъде предложен на реститутите за замяна. Разбира се, ПУ предпочита втория вариант, но за целта трябва да получи достатъчно привлекателен терен.

„Изпратихме писма до министрите на образованието, на регионалното развитие, на транспорта, до вицепремиера Томислав Дончев и до Министерския съвет“, изброи Румен Киров.

Въпреки, че все още не е минало през генералното одобрение на Министерския съвет, възможното решение се крие в предоставяне на ПУ на 2.5 дка, които са в близост до Сточна гара. Те са собственост на Министерството на транспорта.

Въпросителни  

Засега бъдещето на факултета е в сферата на предположенията. Първо, ПУ все още не разполага с имот за замяна. Второ, не е ясно дали имотът до Сточна гара ще се хареса на наследниците на братя Драганови. Техният адвокат е получил кадастралния номер, но все още не е проверил къде точно се намира той.

От друга страна самите наследници са в изключително неизгодна позиция, тъй като техният частен интерес изглежда нищожен в сравнение с образователния проблем, който би възникнал.

Преди повече от 10 години ПУ бе поставен пред същия проблем по повод реституционни претенции към сграда н ул. „Костаки Пеев“. Тогава висшето заведение плати сградата на наследниците и запази владението си. Как ще се процедира сега, всичко зависи от прекалено много неизвестни, които ще се решават във времето.

∗Авторът е издател на електронен вестник Agroplovdiv.bg

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. В района между Автогара Юг, Иван Вазов и Авксентий Велешки има много просторни сгради със завидна архитектура (сгради на цигарена фабрика), които в момента се рушат и които с лекота биха могли да бъдат превърнати в малък кампус! Там могат да бъдат приютени залите от „бараките“ на ПУ, химическият факултет, дори ФИФ-ът може да бъде прехвърлен от тясните кутийки на Костаки Пеев…

  2. Тъй като от статията прозира рефрена: „Кви са тия дет си искат парите или имота“, ще предложа на автора или на далия интервюто да си прехвърлят всички пари и имоти на университета. Може това да сторят и всички преподаватели или дори студенти. Ами нали тук пише: „частният проблем е нищожен в сравнение с образователния“ Лесно се прави с чужда пита помен. Дайте си вашето имущество и после развивайте подобни тези.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина